Mint a legtöbb harcmûvészeti stílusban, a wadokai karatéban is lehetõségük van a tanulóknak fokozatokat szerezni. A tanulófokozatot általánosan kyu-nak, a mesterfokozatot dan-nak nevezzük. (A kyu fokozatokat különbözõ színû övszínekkel jelöljük (lásd lentebb).A Magyar Wadokai Karate Szövetség kereteibe tartozó egyesületeknél a vizsgáztatási rendszer a következõ:
10-4. kyu |
- az egyesület vezetõedzõjének van vizsgáztató jogosultsága (A mi esetünben: Faragó Tibor 5. dan) |
3-1. kyu |
- a Magyar Wadokai Karate Szövetség Dankollégiuma vizsgáztat |
1. danra és késõbb |
- A szövetség által elfogadott, JKF (Japán Karate Szövetség) által elismert vizsgáztató mester (mesterek) elõtt kell vizsgázni.
(Nyilvántartás: JKF által kiadott, számozott diploma és regisztrációs kártya)
|
A vizsgázás feltételei és körülményei:
- Egyesületi és Magyar Wadokai Karate Szövetségi tagság,
- Érvényes Budo Pass (karate igazolvány),
- Sportorvosi engedély,
- Kivárási idõ letelte (edzõi javaslat is ajánlott),
- Vizsgára való előzetes jelentkezés (a meghirdetést követően).
Az egyik ilyen feltétel, pl. a kivárási idõ. Célja, hogy minden karatéka saját szintjének megfelelõ övet hordjon, ne legyen se több, se kevesebb tudásánál. Ezért a haladóbbaknak már nagyon ajánljuk a nyári szaktáborunkat, s a heti megfelelõ számú edzést is, hogy a kivárási idõt ne kelljen meghosszabbítani!
Kivárási idők (minimális):
Bemutató (vizsga előtti megmérettetés) 3 hónap
10 kyu-ra(fehér öv egy csíkkal) fél év
9 kyu-ra (fehér öv két csíkkal) fél év
8. kyu-ra (citormsárga öv) fél év
7.kyu-ra (narancssárga öv) egy év
innen minden további vizsga évenként lehetséges 4. kyu-ig (lila öv).
A 3-1 kyu (barna övek) vizsgára mindenki adottsága, szorgalma, megfelelő mennyiségű edzésen való részvétel és ott minőségi munka elvégzését követően edzői ajánlásra lehet jelentkezni.
A danvizsga felkészítés speciális egyeztetés után lehetséges.
Különbözõ szintekre ajánlott edzés szám a sikeres vizsga és fejlődés érdekében:
10. kyu-ra (fehér öv egy csíkkal) - fél év /min. heti két edzés/ 9. kyu-ra (fehér öv két csíkkal) - fél év /min. heti két edzés/ 8. kyu-ra (citromsárga öv) - egy év /min. heti két edzés/ 7. kyu-ra (narancssárga öv) - egy év /min. heti két edzés/ 6. kyu-ra (zöld öv) - egy év /min. heti három edzés/ 5. kyu-ra (kék öv) - egy év /min. heti három edzés/ 4. kyu-ra (lila öv) - egy-másfél év /min. heti három edzés/
Amennyiben valaki nem jár rendszeresen vagy nem a "javasolt" heti edzésmennyiségen vesz részt jár, vizsgája halasztódhat.. (Magasabb öveseknél a nyári szaktábor is elengedhetetlen.) Az elõírt edzésmennyiséget célszerû betartani, mert minél magasabb szinten van valaki, annál több foglalkozást igényel, amely a kevesebb óraszámba nem fér bele (emiatt kell halasztani), s amennyiben a versenyzésben is ambíciói vannak, csak így tudja felvenni a versenyt a vele hasonló szintûekkel.
A kivárási idő úgy is hosszabbodhat, ha az előző vizsgája csak épphogy érte el az elégséges szintet, így a következõre a felkészülés valószínûen több idõt vesz majd igénybe. Természetesen kivételes esetekben lehet kevesebb is a kivárási idõ, ez azonban ritka. 3. kyu-ra és a késõbbi vizsgákra mivel felkészülés sokkal nehezebb, minimum 3, de inkább 4 vagy több edzés az elvárt; a kivárási idõ itt nem meghatározott, egyéntõl függõ. (14 éves kor alatt egy egyesületi barnaöves vizsgaszint is van, amit a dankollégium elõtt való megjelenés elõtt teljesíteni kell.) Felnõtteknél 7. kyu-ig az edzésszámtól függõen, félévente vizsgáznak a tanulók, késõbb évente. Természetesen az elõírt edzésszám itt is hasonló. A vizsgára engedés azonban egyénenként változhat.
|